Рекомендований алгоритм підготовки
майстра виробничого навчання до уроку
Типи та види уроків виробничого навчаня
Уроки виробничого навчання
доцільно класифікувати: відповідно до основної дидактичної мети;
за змістом
виконуваних навчально-виробничих робіт.
Класифікація
уроків виробничого навчання
відповідно до
основної дидактичної мети
v Тип уроку: урок формування початкових (первинних) умінь.
Вид
уроку:вправи; імітаційний тренінг,
практичні роботи, бінарний урок тощо.
Основна
дидактична мета: сприйняття та
первинне усвідомлення нової інформації інструктивного характеру; показ нових
операцій і прийомів професійної діяльності; формування первинних умінь
правильного виконання окремих операцій і прийомів з дотриманням охорони праці.
v Тип уроку: урок формування складних умінь.
Вид уроку: вправи; імітаційний тренінг; самостійна, практична
робота, аналіз конкретних виробничих ситуацій, вивчення передових методів
праці, бінарний урок тощо.
Основна дидактична мета: закріплення і розвиток умінь виконання окремих прийомів
і операцій з дотримання якості в роботі; формування умінь з об’єднання
декількох простих операцій в одну складну при раціональному використанні
урочного часу тощо.
v
Тип уроку: урок удосконалення умінь та формування навичок.
Вид уроку: виконання комплексних робіт, самостійна, практична
робота, урок-виробничий семінар; конкурс професійної майстерності; урок
вивчення передових методів праці; ділові (рольові) ігри тощо.
Основна дидактична мета: удосконалення та систематизація умінь застосувати
різноманітні сполучення прийомів та операцій типових для визначених професійних
робіт, до набуття автоматизму.
v
Тип уроку: урок комплексного застосування знань, умінь і
навичок при виконанні навчально-виробничих робіт.
Вид уроку: аналіз конкретних виробничих ситуацій; урок-конкурс
професійної майстерності; урок технічної творчості; ігрове проектування, ділові
(рольові) ігри тощо.
Основна дидактична
мета: розвиток логічності,
аналітичності та критичності мислення учнів в процесі комплексного застосування
набутих умінь і навичок.
v
Тип уроку: контрольно-перевірний урок.
Вид уроку: конкурс професійної майстерності; ділові, ситуаційні,
рольові ігри; контрольно-перевірні роботи; тощо.
Основна дидактична мета: виявлення глибини знань, перевірка та оцінка набутих
умінь і навичок виконання окремих операцій, складних та комплексних робіт;
виявлення недоліків у знаннях, уміннях і навичках та їх причини; отримання
даних для атестації.
Типи уроків
виробничого навчання,
класифіковані
за змістом
v Тип уроку: вступний.
Характеристика змісту уроку: знайомство з професією, навчальною майстернею,
підприємством-замовником, правилами охорони праці, майбутніми роботами.
Особливості
проведення уроку: пояснення повинно
бути зрозумілим, дохідливим, зацікавлювати учнів, супроводжуватись
демонстрацією наочних посібників, сучасних джерел інформації.
v Тип уроку: урок вивчення трудових прийомів і
операцій.
Характеристика
змісту уроку: формування
початкових умінь правильно і якісно виконувати прийоми і операції у різних
сполученнях за зразком і рекомендаціями інструкційних карток.
Особливості
проведення уроку: обов’язковий показ
майстром прийомів і способів виконання трудових дій. Виконання вправ з
використанням інструкційних карток.
v
Тип уроку: урок виконання простих комплексних робіт.
Характеристика змісту уроку: закріплення
та вдосконалення умінь з виконання прийомів і способів праці, типових для
професії, робіт комплексного характеру, що включають операції у різних
сполученнях.
Особливості
проведення уроку: використання
інструкційно-технологічних карт, акцентування уваги на правильності, точності
виконання операцій, якості навчально-виробничих робіт.
v
Тип уроку: урок виконання складних комплексних робіт.
Характеристика змісту уроку: формування умінь і навичок виконання
навчально-виробничих робіт, що поєднують усі раніше вивчені технологічні
операції і способи праці.
Особливості проведення уроку: формування професійної самостійності, вироблення навичок
і вмінь планування трудових процесів та самоконтролю. Виховання технічної
культури.
v Тип уроку: контрольно-перевірний урок.
Характеристика змісту уроку:виконання
перевірочних робіт,
контрольних робіт. Удосконалення умінь і навичок
виконання комплексних і складних видів робіт.
Особливості
проведення уроку: планомірне
визначення рівня професійних умінь і навичок. Надання повної самостійності у плануванні та
здійсненні самоконтролю.
При роботі над планом уроку виробничого навчання
необхідно визначити мету даного уроку:
Навчальна
мета передбачає:
– засвоєння міцного та
усвідомленого обсягу загально-технічних та спеціальних знань, умінь, навичок за обраним
фахом шляхом практичних застосувань у виробничій діяльності;
– формування, закріплення і
розвиток умінь та навичок планування і здійснення виробничого процесу;
– формування і розвиток умінь і
навичок, застосування знань для розв'язаннян авчально - виробничих завдань
пошукового характеру;
– формування готовності до оволодіння
сучасними технікою та технологією виробництва.
Розвиваюча
мета передбачає формування:
– раціонального мислення та
творчості;
– пізнавальної активності та
самостійності;
– уваги, спостережливості;
– критичного , аналітичного та
логічного мислення;
– вміння та навички
самовдосконалення за обраною професією;
– звички планувати та контролювати
власну працю.
Виховна
мета спрямована на виховання:
– культури навчального процесу;
– поваги до праці, обраної
професії;
– моральних якостей учня як
особистості;
– дисципліни, сумлінності,
відповідальності, ініціативи.
Структура уроку виробничого
навчання
Під структурою уроку розуміють
певну послідовність кроків, етапів діяльності майстра і учнів, спрямованих на
виконання навчально-виробничих завдань уроку. Сукупність
структурних елементів орієнтована на досягнення основної мети уроку в цілому, проте
кожний елемент уроку має свою будову і зміст, які визначаються пізнавальними, навчально-
виробничими завданнями на кожному його етапі. Кожний тип уроку має свою
специфічну структуру. Подібними за побудовою є уроки з вивчення прийомів та
операцій і уроки, присвячені виконанню простих комплексних робіт.
В уроці виробничого
навчання розрізняють зовнішню і дидактичну структуру.
Зовнішня структура охоплює вступний
інструктаж; основну частину-вправи (самостійну роботу) учнів і поточне
інструктування їх майстром; заключний інструктаж.
Дидактична структура містить
цільову установку на урок; актуалізацію знань ідосвіду учнів; формування
орієнтованої основи дій учнів і відпрацювання нових способівдій; застосування
засвоєних способів дій; підбиття підсумків.
Зовнішня і дидактична структури
пов’язані між собою як ціле та частина. Кожний елемент дидактичної структури уроку
необхідно розглядати з позицій діяльності майстра і учнів.
Дидактичні вимоги до уроку
виробничого навчання та його структури:
1. Забезпечення єдності теорії і
практики.
2. Чітка постановка дидактичної
мети і задач уроку та їх ефективна реалізація.
3. Науковість викладання на основі
науково-технічного прогресу галузі.
4. Застосування найбільш ефективних
форм, методів і засобів навчання з метою раціональної реалізації поставлених задач уроку.
5. Проблемно-пошуковий підхід до
вивчення і застосування учнями нової навчальної інформації.
6. Ефективне використання
дидактичного і матеріально-технічного забезпечення.
7. Формування в учнів професійних
знань, умінь і навичок на основі самостійної і усвідомленої активності.
8. Інтегрований і системний підхід
у навчанні професії на основі ефективної реалізації міжпредметних зв’язків.
9. Диференційний і індивідуальний
підхід до особистості учня у процесі навчання.
10. Логічність, доступність і
посильність викладання і закріплення нової навчальної інформації.
11. Забезпечення
оптимальної кількості структурних елементів
уроку в залежності
від їх змісту і ролі у досягненні основної дидактичної мети.
Вимоги
до змісту структурних елементів уроку виробничого навчання
Організаційна частина уроку
виробничого навчання умовно складається із психофізіологічної сторони і питань
техніки безпеки. Психофізіологічна сторона виявляється в урахуванні
особливостей переходу учнів із непрацюючого стану до навчально-виробничої
діяльності на уроці (необхідно психологічно підготувати учнів, переключити їх
увагу на трудову діяльність). Методично цей елемент уроку будується таким
чином: майстер виробничого навчання приймає рапорт старости групи, перевіряє
наявність учнів, звертає увагу на зовнішній вигляд з метою перевірки наявності
спецодягу згідно з правилами техніки безпеки праці і санітарної гігієни. Правильна
організація учнів для роботи дозволяє майстру скоротити час, необхідний для
настрою учнів на навчально-виробничу діяльність, створити діловий настрій,
умови для виховання технологічної і виконавчої дисципліни і ефективно провести
вступний інструктаж.
Вступний
інструктаж: сукупність
методів і прийомів виробничого навчання, які використовуються на початку занять
з метою підготовки учнів до активного, безпомилкового і свідомого виконання практичних
завдань.
В процесі вступного інструктажу
майстер конкретизує і
поглиблює теоретичні знання, набуті
учнями на уроках спецтехнології, демонструє нові операції і прийоми трудової діяльності,
організовує тренувальні вправи для перевірки доступності і посильності нової навчальної
інформації.
Алгоритм проведення вступного
інструктажу:
– повідомлення теми і мети уроку;
– цільова установка учнів;
– перевірка знань, умінь і навичок
за матеріалами уроків,
взаємопов’язаних з метою уроку і необхідних для його
проведення;
– пояснення характеру і призначення
запланованої на уроці
роботи;
– пояснення нової теоретичної
навчальної інформації;
– демонстрація нових операцій і
прийомів трудової діяльності;
– ознайомлення учнів з матеріалами,
інструментами і приладами, які вперше будуть застосовуватися на уроці, та з
правилами техніки безпеки при роботі з ними;
–вивчення інструкційно-технічної
(технологічної) документації;
– пояснення та показ способів
раціональної організації робочих
місць учнів при виконанні завдань;
– інформація щодо типових помилок та
способи їх попередження;
– опитування учнів та пробне виконання
ними нових прийомів
роботи
з метою перевірки
засвоєння матеріалу вступного інструктажу;
– відповіді на
запитання учнів.
Поточний інструктаж: сукупність
методів виробничого навчання, при використанні яких інструктивна діяльність
майстра орієнтована на диференційний та індивідуальний підхід до учнів під час
закріплення ними нової навчальної інформації шляхом її застосування у
самостійній практичній діяльності.
Основна
мета цього структурного елементу уроку
виробничого навчання: формування, закріплення
та удосконалення умінь і навичок трудової діяльності.
Поточний інструктаж передбачає:
– видачу завдань для самостійної
роботи учнів;
– пояснення послідовності виконання
завдань;
– розподіл учнів по робочих місцях;
– повідомлення про критерії
оцінювання практичної діяльності учнів;
– індивідуальний поточний
інструктаж шляхом проведення цільових обходів робочих місць учнів.
Приблизні цілі обходів робочих
місць:
– перевірка правильності
організації робочих місць учнів та додержання ними правил техніки безпеки;
– перевірка правильності виконання
учнями нових прийомів та
технологічного процесу виконання робіт;
– перевірка умінь користування
кресленнями, інструкційними та технологічними картами;
– надання допомоги учням;
– перевірка ходу виконання робіт
(міжопераційний контроль);
– перевірка якості роботи учнів та виконання ними норм часу;
– приймання та оцінка робіт.
Рекомендації майстру щодо
проведення поточного інструктажу:
– вникати у роботу кожного учня, не випускаючи
з поля зору роботу всієї групи;
– розвивати в учнів здібності
аналізувати свою роботу;
– заохочувати учнів до
самостійності та свідомої активності;
– спостерігати за раціональним
використання учнями робочого часу;
– заохочувати учнів до
самоконтролю, формувати уміння знаходити причини помилок та засоби їх усунення;
– виховувати в учнів звичку
правильної організації робочого місця та забезпечення безпечних умов праці.
Заключний
інструктаж: підведення підсумків виконання учнями
трудових завдань з використанням
сукупності методів виробничого навчання, які застосовувались на уроці; об’єктивне оцінювання підсумків їх
практичної діяльності.
Основна
мета цього інструктажу на основі фіксації досягнень і
недоліків показати учням, чому вони навчилися на
уроці, оцінити рівень їх досягнень і творчої активності.
Проведення заключного інструктажу
передбачає:
– аналіз уміння учнів застосовувати
нову навчальну інформацію, що вивчалась на уроці;
– аналіз причин помилок учнів та
застосування засобів їх усунення;
– повідомлення та обґрунтування
оцінок, отриманих учнями на уроці;
– аналіз додержання правил безпеки
праці, організації робочих місць учнів;
– розглядання випадків
нераціонального використання урочного часу;
–
видача домашнього завдання з інструкцією про способи його виконання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий